Moda

Dünyanın ilk tesettürlü modeli: Halima Aden

Dünyanın ilk tesettürlü modeli: Halima Aden

Somali asıllı Amerikalı Müslüman model Halima Aden, en prestijli mecmualardan Sports Illustrated’in mayo rakamında yer alan ilk tesettürlü model oldu.

Mecmua mayo rakamının bülteninde, “Halima Aden’in yeni azamız olduğunu duyurmaktan büyük coşku dinliyoruz. Aden, mecmuaya başörtüsü ve burkinisiyle poz veren ilk Müslüman model oldu.” ifadesine yer verildi.

“İftihar duydum”

Kenya’da bir sığınmacı kampında doğan ve Amerika Birleşik Devletlerine taşınmadan evvel 7 yaşına kadar burada gelişen Aden, mecmua için Kenya’nın Watamu sahilinde poz verdi.

Çekim sebebiyle mutlu dinlediğini söyleyen Aden, “Sports Illustrated’in, mütevazı giyinen bayanların sahip olduğu hoşluğu göstermek ismine adım atmasından iftihar duydum.” dedi.

Ünlü model, “Başörtülü bayanları artık politika, iş dünyası, televizyon sunuculuğu ve değişik pek çok alanda görünür rollerde izliyoruz. Vermemiz gereken iletinin bu olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Her şey olası”

Mecmuadaki pozunu ve çekim videosunu Instagram hesabından paylaşan Aden, “Kendini değiştirme… Oyunu değiştir. Hanımlar, her şey olası.” anekdotuyla paylaştı.

Kenya’da bir sığınmacı kampından dünyanın ehemmiyetli podyumlarına uzanan öyküsüyle Halime Aden, dünyanın ilk tesettürlü modeli olarak ünlendi.

Büyük bir modellik ajansına kayıtlı olarak çalışan ilk tesettürlü model olan 20 yaşındaki Aden, 2016 senesinde katıldığı hoşluk müsabakasında kazanamasa da dünya çapında popülarite elde ederek, moda dünyasının da dikkatini çekti.

Niyeti, Amerikalı müslüman gençlere rol model olmak

Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota eyaletinde yapılan hoşluk müsabakasında, bikinili kısımda tesettür mayosuyla yürüyen Aden için müsabakanın sunucusu, tarih yazdığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletlerinde hem modellik yapan hem de talebelik yaşamına devam eden Aden’in, en büyük niyeti Amerikalı Müslüman gençler için rol model olmak.

“Dinime aşık olmak istedim”

Şu gizemeler moda dünyasındaki spektruma katkıda bulunan bir model olarak yaşamını sürdüren Aden, Kenya’nın Kakuma bölgesine dönüp oradaki sığınmacı çocuklar için çalışmak istiyor.

Tesettüre kimsenin manipülasyonu veya baskısıyla girmediğini söyleyen genç model,“Yaşamda kendi seçiminiz olmayan her şey sizi baskı altına alır ve size güç kazanç. Ancak büyük çoğunluk için bu bir tercih. Benim için de bu bir seçimdi. Anneme başörtüsü takmak istediğimi söyleyen bendim. Annem gibi olmak ve dinime aşık olmak istedim.” demişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı