Diyet

Diyetsiz kilo vermenin yolları

Diyetsiz kilo vermenin yolları

Müthiş bir beden için yapmanız gereken tek şey yeterli ve doğru beslenmek. Açlık yaşamadan, uzun uzadıya listeler olmadan, hatta perhiz yapmadan kilo vermenin püf noktaları var. İşte Uzman Diyetisyen Serkan Tutar’dan zayıflatan öneriler…

1- YAVAŞ HARCAYIN

Yemeğinizi vasati 20 dakikada harcamalısınız. Beynin tokluk hissini idrak etmesi takribî 20 dakikadır.

2- YATARKEN ZAYIFLAYIN

Yağ yakan hormon olarak adlandırılan ‘ghrelin’ hormonunun en iyi salgılandığı saat gece 00.00 ile 02.00 arasıdır. Şayet bu saatleri ayakta geçirirseniz bu hormonun salgılanma seviyesi ciddi eksilir. Yapılan bir çalışmada kumpaslı yatan ve çok geç saatlerde yatmayan fertlerin vasati yüzde 6 etrafında daha fazla kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

3- HER GÜN ÇORBA

Lif içeriği yüksek sebze çorbaları veya tarhana, mercimek ve ezogelin çorbaları tokluk hissinizin daha ivedi olmasını sağlayacaktır. Çorbada en ehemmiyetli husus ise, hazır olmaması ve içerisindeki tuz ölçüsünün çok yüksek olmamasıdır.

4- NANE-LİMON İÇİN

Az şeker ilave edilerek hazırlanmış limonatanın içine nane atın. Bu biçimde günde vasati 450 kalori daha az almış olacak ve bir ay içerisinde alma tehlikeniz olan 2.5 kilodan kurtulmuş olacaksınız.

5- YEŞİL ÇAY EHEMMİYETLİ

Yeşil çay içerisinde bulunan ‘kateşin’, hem metabolizma süratlendirici tesiri hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirici tesiri bulunmaktadır. Bu meşrubat, kilo vermenize takviyeci olacaktır.

6- SAKIZ ÇİĞNEYİN

Atıştırma lüzumu sezdiğinizde çiğneyeceğiniz naneli sakızın yiyeceğe yönelmenizi yasakladığını göreceksiniz. Bu alışkanlık ile daha az kalori alacaksınız.

7- AKŞAMLARI SULU YİYİN

Özellikle akşam yemeklerinde yağ içeriği yüksek, soslu yemekleri seçim etmek yerine su ve lif içeriği yüksek, kalorisi düşük, mevsime uygun sebzeleri seçim etkeniz kilo vermenizi sağlayacaktır.

8- TABAĞINIZI KÜÇÜLTÜN

Minik tabak kullanarak günlük alacağınız kaloriyi 200 kalori eksiltebilir, ayrıca 1 sene içerisinde 4 kilodan da kurtulabilirsiniz.

9- KISA VE GENİŞ KADEH KULLANIN

Uzun ve sıska kadehler yerine, kısa ve geniş kadehleri seçim etmelisiniz. Cornell üniversitesinde yapılan çalışmaya göre, meşrubatları bu tip kadeh ile harcamak, meşrubatlardan alınan kaloriyi yüzde 25-30 oranında düşürüyor.

10- KONUT PAKLİĞİ İLE 5 KİLO VERİN

Her gün aşırıdan yakacağınız 100 kalori ile perhiz yapmadan, bir sene içinde, 5 kilo verebilirisiniz. Bunu için her gün 1.5 kilometre yürüyüş ya da 30 dakika konut pakliği veya 10 dakika yavaş tempolu koşu yapabilirsiniz.

11- PEYNİRLİ PİZZAYI SEÇİM EDİN

Genellikle bol kalorili olan ve şarküteri malzemeleri ile donatılmış olan pizzalar yerine, ince, kepek ekmekli, peynirli ve az yağlı olanları seçim edebilirsiniz. Bu biçimde dahi günlük kalori alımını 100 kalori etrafında düşürmüş olacaksınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı