Diyet

Diyetiniz genetiğinize uygun olmalı

Diyetiniz genetiğinize uygun olmalı

Fertlerin genetik yapılarının birbirinden değişik olduğunu belirten Genetik Uzmanı Doç.Dr.Korkut Ulucan, genel olarak hazırlanan perhiz listelerinin her zaman işe yaramadığını kaydoldu. Doç. Dr. Ulucan, fabrikasyon perhizler yerine şahsın genetik yapısına uygun olarak hazırlanan perhizleri uygulanması gerektiğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısmı öğretim vazifelisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, fertlerin genetik yapıları birbirinden değişik olduğu için, fabrikasyon perhizlerdense bireye özel perhizlerin daha uygun olduğunu kaydoldu.

Doç. Dr. Ulucan, bireylerin genetik yapısına uygun hazırlanabilecek perhizler ile bedene uygun beslenme programlarının oluşturulabileceğini belirterek şu önerilerde bulundu:

“Sıhhatli beslenme yalnızca uygun kiloda kalmamıza değil, ileride alana gelebilecek bir hayli hastalığın da önüne geçmemizi sağlar. Bu sayede hakikatinde farkında olmadan bir hayli hastalığın da önüne geçmiş oluruz.

Fertlerin genetik yapıları birbirinden değişik olduğu için genel olarak uygulanan her zaman işe yaramamaktadır. Ancak genetik yapımıza uygun hazırlanabilecek perhizler ile bedenimize uygun beslenme programları oluşturabiliriz. Misalin folik asitten zengin yiyeceklerin harcanması verimlidir ancak folik asidi metabolize eden genlerde meseleler var ise o zaman hipotez ettiğimiz gibi fazla tüketim faydadan çok hasar vermektedir.

Aynı biçimde D vitamini için de eş şeyleri söyleyebiliriz. Günümüzde ehemmiyetli yiyeceklerin ve içindeki makro ve mikro biyo-verimli molekülleri metabolize eden bir hayli gendeki varyasyonlarına tespit etebiliyor, metabolizmaları için hipotez ve önerilerde bulunabiliyoruz.

Bizlerden aldıkları neticeye göre diyetisyenler de fertlere has, şahsi perhiz programları hazırlayabiliyor.

Nasıl genetik yapımıza uygun spor ve egzersiz programları ile uygun atletik etkinlikte daha zaferli olabiliyorsak, aynı biçimde uygun beslenme programları ile yeterli beslenme sağlar, optimal beden kompozisyonuna erişebiliriz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı