Sağlık

Diş tedavisinde yeni trend: Tom Cruise modeli

Diş tedavisinde yeni trend: Tom Cruise modeli

Anadolu Ajansının haberine göre, Ortodonti rehabilitasyonunda Hollywood’un şöhretli adlarından Tom Cruise’un kullanımı ile gündeme gelen transparan onurluklar artık Türkiye’deki hastalara da uygulanabiliyor. İKÇÜ Diş Doktorluğu Fakültesi Öğretim Azası Uysal: “Sosyal statü bakımından dişler çok ehemmiyetli, gençlik filmlerine bakarsanız diş teli çirkinlik algısı olarak kullanılıyor. Artık lingual usul ve transparan plaklarla zaferli rehabilitasyonlar reelleştirilecek” diye konuştu.

Fakültenin öğretim azalarından Prof. Dr. Tancan Uysal, diş tellerinin çocukların yanı gizeme artık hoş tebessümmek isteyen erişkinler tarafından da sıkça kullanıldığını belirtti. Ananesel rehabilitasyonların yaşam niteliğini bozabildiğine dikkat sürükleyen Prof. Dr. Uysal, ortodonti hastalarının rahat konuşmayı yasaklayan, yaralara neden olan ve estetik görünmeyen diş telleri sebebi ile kasvet sürüklediğini söyledi.

Çalışan insanların da ortodonti rehabilitasyonuna lüzum dinlediğini vurgulayan Prof. Dr. Tancan Uysal, “Bu insanlar, sosyal hayatta da etkin rol alıyorlar. Hocalık, şarkıcılık ya da spikerlik yapıyor olabilir. Tebessümdüklerinde karşı tarafın algısında negatiflikle karşılaşıyorlar, bu da insanları diş tellerinden soğutuyor” biçiminde konuştu.

Estetik çözüm yolları aranıyor

Hastaların memnuniyetsizliğini gidermek emeli ile arayışa başladığını dile getiren Prof. Dr. Uysal, dünyada diş doktorlarının artık “transparan plakları” ele aldığını, estetik rehabilitasyon sağlayan bu usulün şöhretli Hollywood yıldızı Tom Cruise eile gündeme geldiğini söyledi. Braket takmak istemeyen hastaların bu usulle dişlerin üstüne takılan transparan plaklardan faydalandığını anlatan Prof. Dr. Uysal, şunları söyledi:

“Hasta bu plakları ağzına takınca karşıdan fark edilmiyor zira transparan. Hastanın dişleri 1-1,5 senede düzelecek vaziyete geliyor. Dişte büyüme sağlandıkça 15-20 günde bir plakları değiştiriyoruz. Ülkemizde bu rehabilitasyon daha yeni uygulanıyor. Ortodonti rehabilitasyonunda dünya ile rekabet edebilecek vaziyetteyiz. Muayenehanelerimizde hem lingual hem de transparan plakları uygulamaya başladık, yeni rehabilitasyonlarda biz de varız.”

imali de bakımı da basit

Transparan plakların hijyeni sağlama mevzusunda da avantaj sağladığına değinen Prof. Dr. Tancan Uysal, şu değerlendirmede bulundu: “Tellerle hijyeni bütün sağlayamıyoruz zira söktüğümüzde dişlerin etrafında beyaz kirler görmeye başlıyoruz. İkincisi bu teller ile daha fazla güç uyguluyorduk ve bu da dişlerin köklerinde erimelere neden oluyordu. Sosyal statü bakımından dişler çok ehemmiyetli, gençlik filmlerine bakarsanız diş teli çirkinlik algısı olarak kullanılıyor. Artık lingual usul ve transparan plaklar ile zaferli rehabilitasyonlar reelleştirilecek.”

Plakların 24 saat hastanın ağzında kaldığını, yemeklerden sonra rahatlıkla çıkarılıp dişlerin fırçalanabildiğini söyleyen Prof. Dr. Uysal, yeni usulle ağızda yaraların oluşmadığını, yalnızca çok hafif sızıya yol açabildiğini belirtti. Transparan plakların laboratuvar fiyatlarının 6-7 bin lira ortamında olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Uysal, diş doktoru fiyatının da ilave edilmesiyle usulün oldukça pahalıya mülk olduğunu, Türkiye’de imalin başlamasıyla ortodonti rehabilitasyonunun hem daha estetik hem de uygun maliyetli hale geleceğini dile getirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı