Sağlık

Diş sıkma nedenleri

Diş sıkma nedenleri

Dış sıkma meseleyi her 10 bireyden 9’unda görülüyor. Diş sıkmanın çocukluk yarıyılda süt dişlerinin çıkmasıyla başka bir deyişle 1 yaşında itibaren başlayabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Diş Doktoru Gökhan Gerek, “Araştırmalara göre çocukken uyku sırasında diş sıkma alışkanlığı olanların yüzde 86’sında bu alışkanlığın gençlikte de sürdüğü görülüyor. Dış sıkma meseleyi olan anne-babaların çocuklarında ise bu sualin görülme sıklığı çoğalıyor” dedi.

Stres diş sıkmaya yol açabiliyor

Etrafsal etmenlerin başında bireyin diş yapısındaki anatomik bozukluklar ile alt ve üst çenelerin kapanışındaki bazı bozuklukların yer aldığını vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Diş Doktoru Gökhan Gerek, “Stres, diş sıkmaya yol açan en ehemmiyetli neden. Diş sıkma ve gıcırdatmanın diş anatomisi ve çeneler arasındaki ilişkinin muhteşem olduğu fertlerde dahi görülebilir; bu vaziyet strese bağlı olarak hakikatleştiğini gözler önüne seriyor” biçiminde konuştu.

Diş gıcırdatmasında öncelikle dişler gözetmeye alınmalı

Uyku sırasında diş sıkma alışkanlığı olan bireylerde ilk yapılması gerekenin dişleri gözetmeye almak olduğunun altını çizen Diş Doktoru Gökhan Gerek, “Bu sayede diş gıcırdatma önlenir, çene eklemindeki ve çiğneme adalelerindeki sızı hafifler ve uyku niteliği çoğalır” dedi. Uyku sırasındaki diş sıkma için 3 tip rehabilitasyon usulünün bulunduğunu söyleyen Diş Doktoru Gökhan Gerek, “Bunlar, dental dişsel rehabilitasyon, ilaçla rehabilitasyon ve psikolojik rehabilitasyondur” söylemesinde bulundu.

Çocuklarda görüldüğünde duygusal vaziyet değerlendirilmeli

Şiddetli diş sıkma ve diş gıcırdatmanın görüldüğü çocukların kaygılı, hiperaktif, asaplı, kuruntulu veya evham seviyelerinin yüksek olduklarının görüldüğünü belirten Diş Doktoru Gökhan Gerek, “Evham, asabiyet, fobi ve duygusal stres; adale etkinliğindeki çoğalışla yakın ilişkidedir. Bu sebeple uyku sırasında oluşan diş sıkmanın duygusal gidişatla irtibatlı olduğundan rehabilitasyon usullerinde bu mevzuların da değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Diş sıkma kahvaltı yapmak istememeye neden olabilir

Uyku sırasında dişlerini sıkan çocuklarda diş yüzeylerinde anormal eskimelerin, buna bağlı olarak da sıcak-soğuk hassasiyeti ve özellikle çene eklemlerinde sızı gibi bulguların görüldüğünü anlatan Gökhan Gerek, “Bu çocuklarda bazen de ağız açmada güçlük, baş sızısı, özellikle sabah saatlerinde sıkıntılılık ve uykusuzluk ile çenedeki sızı sebebiyle kahvaltı yapmak istememe gibi bulgular da görülebilir” dedi.

Bağırsak asalakları diş sıkmaya neden olabiliyor

Diş sıkma ve gıcırdatma ile bağırsak asalakları arasındaki ilişkinin araştırıldığı araştırmalara da değinen Gerek, “Araştırma neticeleri bağırsak asalaklarının gece uykudayken faal hale geçtiği için diş sıkma ve gıcırdatmasını tetiklediğini ortaya koyuyor. Bu sebeple yoğun diş sıkma yarıyılında olan çocuklarda bu faktörü ortadan kaldırmak için bağırsak asalak testi yaptırılmalı” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı