Diyet

Detokslarla ilgili doğru ve yanlışlar

Detokslarla ilgili doğru ve yanlışlar

Bir hafta süresince yalnızca meyve suyu ya da detoks çayları içmek veya çorbalarla yaşamak… Bedeninizi detoks edebileceğiniz tüm değişik yollar hakkında bir hayli yazı bulabilirsiniz. Detokslar, çoğu zaman, çok fazla sıhhatsiz yemek yedikten sonra yapılır. Ama bir detoks yapmak gerçekten anlamlı mı? Yoksa kaybettiğiniz kilolar daha sonra tekerrür geri mi gelecek?

Öncelikle herkesin kendileri için iyi sezdiklerini ve rahat ettiklerini yapması gerektiğini söyleyerek başlamak istiyorum. Bir detoks size iyi geliyorsa, bunu yapmaktan çekinmeyin! Çoğu zaman, taahhütler hakikat olamayacak kadar iyidir. Haftada 5 kilo vermek hoş ama bir ay sonra bu ölçünün iki katını geri aldığınızda değil. Detoks hakkında gezen bir hayli doğru ve yanlış bilgi var ve detoksları mercek altına alma zamanı geldi…

Detoks nedir

Detoks yapmak bedeninizi zehirli maddelerden pakler. Bu bir hayli değişik biçimde yapılabilir, ancak bazı detokslar ötekilerinden daha tesirlidir. Detoks yalnızca bedeninizi arınmakla kalmaz, aynı zamanda sizi akılsal olarak da etkileyebilir. Bir hafta süresince yalnızca yeşilliklerden oluşan bir detoksdan sonra bedeninizin arınmasının yanı gizeme natürel olarak gençleşeceksiniz. Detoks, az yemek yemeye veya hiçbir şey dayanamıyorsanuz oldukça güç olabilir. Baş sızısı, bulantı ve makûs bir ruh hali de bir detoksun bazı tesirleri olabilir.

Bir detoks sırasında, bedeniniz yalnızca çalışabilmesi için lüzumlu olan yiyecek maddelerini alır. Bu, kan şekeri seviyenizde bir düşüş olacağı anlamına kazanç. Bedeniniz bununla, temel olarak karaciğerinizde ve adalelerinizde depolanan bir şeker olan glikojeni hür vazgeçerek çaba etmeye çalışır. Ayrıca ona bağlı çok fazla suyu, detoks sırasında dışarı atar ve birkaç kilo vermenizin sebeplerinden biri budur. Ne yazık ki, yağ değil, su!

Detokslarla alakalı doğru ve yanlışlar

Detokslar hakkında özellikle internette bir hayli yanlış bilgi bulunuyor. Tamamen yanlış değiller, zira internette yazılanların çoğu tamamen esassız değil. İşte bir bakışta detokslar hakkında birkaç doğru ve yanlış:

“Bir detoksla zehirli maddelerimden kurtuldum” – YANLIŞ

Ne yazık ki, bu doğru değil. Bedenimiz, özellikle karaciğer, zehirli maddelerden tek başına kurtulmak için çok iyi. Bunun üzerine rastgele bir detoks perhizine lüzumunuz yok. Zehirli Maddelerden rastgele birinin dışarı atılmasına gerçekten takviyeci olmaz.

“Bu kadar uzun zaman sıhhatsiz yedikten sonra, detoks iyi bir fikir” – YANLIŞ

Bu doğru olsaydı şahane olurdu. Bu, yılbaşı tatili sırasında ortaya çıkan 5 kilonun, Ocak ayının ilk haftasında bir meyve suyu detoksunun desteğiyle verilebileceği anlamına kazanç. Keşke… Ne yazık ki, sıhhatsiz besinler yemenin tesirleri detoks ile iyileştirilemez. Fazla yağ ve şeker, bir detoks başlatmayı düşünmeden evvel bedeninizde zati depolanmıştır.

“Detoks ile eforumu ve sıhhatimi geliştirebilirim” – DOĞRU

Bedeninize aldığınız mahsullerin farkındaysanız, bu doğrudur. Ciddi bir detoks yapan çoğu insan daha sonra perhizlerini geliştirir, zira sıhhatli beslenmenin ne kadar iyi olduğunu anlar. Ancak o zaman eforunuzu ve sıhhatinizi bir detoks ile geliştirebilirsiniz.

“Detoks hayat stilinizi değiştirmenin muhteşem bir yoludur” – DOĞRU ve YANLIŞ

Bu ifade gerçeğinde hem doğru hem de yanlış olarak düşünülebilir. Zira herkes için aynı değildir. Kimsenin bir gün içinde hayat stilini tamamen çevirmesi her zaman olası değildir. Bir detoks sayesinde, her gün bedeninize aldığınız tüm hasarlı şeylerin farkında olacaksınız. Misalin rastgele bir şeker yemediğiniz bir detoks yaparsanız, muhtemelen başlangıçta rahatsız sezersiniz. Bu, şekerlere ne kadar bağımlı olduğunuzu sarihçe görmenizi sağlar. Bilmenin en güzel yolu değil, ama netlikle tesirli. Bir detokstan sonra sıhhatsiz alışkanlıklarınıza geri dönmeniz natürel olarak utanç verici olacaktır. Bu surattan insanlar detoks yaptıktan sonra ne yedikleri ve içtikleri mevzusunda daha şuurlu hale geliyorlar. Bu bilimsel olarak ispatlanmış bir asılsızdır, ancak genellikle fanatik ‘detokserler’ için süreç bu biçimde işler.

Muhtemelen fark edeceğiniz gibi, akılsal gidişatınız bir detoksun en ehemmiyetli parçasıdır. Bedeniniz kendini hali hazırda iyi detoksifiye edebilir, ancak bazen bir destek eli kullanmaktan hasar gelmez. Bu sert rehabilitasyonu basitleştiren şey budur. Kendinizi sıhhatsiz olan her şeyden yoksun edersiniz ve yalnızca sıhhatli yiyeceklere odaklanırsınız. O zaman kendinize karşı azıcık eforlu olmak çok ehemmiyetlidir. Detoksdan sonra, doğruca sıhhatsiz atıştırmalıklara yönelmeniz natürel olarak çok makûs tesirleri birliktesi getirecektir. Verdiğiniz kilonun hemen geri gelmemesini sağlamak için eforlu kalmaya lüzumunuz olacak.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı