Dekorasyon

Dekorasyon renkleri çocuk psikolojisini nasıl etkiliyor

Dekorasyon renkleri çocuk psikolojisini nasıl etkiliyor

Bilim adamları renklerin ruh hali üzerindeki etkisini ispatladı. Yapılan çalışmalar renklerin asap sistemi üzerinde doğrudan tesirli olduğunu korunuyor. Peki ya çocuk odalarında ne renk seçmeliyiz?

Renkler ve Psikoloji üzerine çalışmalarda bulunan Uzman Psikolog Ayben Ertem; “Hayat alanlarımızda hangi renkleri, hangi kombinasyonlarla ve ne yoğunlukta kullandığımız; renklerin beynimizde reelleştirdiği tetiklemelere paralel olarak hayat niteliğimizi etkiliyor.

Çocuklarınızın mutlu olması için ne renk seçmeli?

Sarının çocuk odalarında çok yoğun olarak kullanılmaması gerektiğine dikkat sürükleyen Ertem; “Yapılan çalışmalarda yeni doğan bebeklerin odalarında sarı yoğun olarak kullanıldığında o bebeklerin daha fazla ağladığı görülmüş. Kırmızı, mavi ve sarının birbirleriyle geçimli kullanımı bir oğlu odası için ideal olacaktır. Öte yandan yeşiller, eflatunlar ve yeniden sarih mavi ve samaninin yeşil ile geçimli kullanımı kız çocukları için çok kadınsı, soğukkanlı ama bir o kadar da canlı olacaktır. Ayrıca hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bulunduğu etraflarda yoğun kırmızı kullanılmaması gerekir zira tetikleyici özelliğe sahiptir” diyor.

Mor renk çocukların yatmasına takviyeci oluyor

“Mesela pembenin gevşetici ve soğukkanlılaştırıcı bir tesiri var. Amerika’da bazı cezaevilerde ya da psikiyatrik sağlık kurumularda renk terapisi uygulanıyor; şiddet uygulayan kabahatlileri ya da hastaları uysallaştırmak için bazı hücreler ya da odalar pembeye boyanıyor. Pembe enerjiyi boşaltan ve serinkanlılık veren bir renktir. Mor ve tonları ise serinkanlılık ve dinginlik verir. Yatak odalarında belli bir miktarda kullanımı rahat uykuya geçmemizi sağlar.”

Kilo vermek istiyorsanız maviyi seçin!

Kırmızı ve turuncu tonlarının iştah çoğaldırıcı renkler olduğuna değinen Ertem önerilerini; “Bu renkler ivedi ve süratli yemek yemeği ve bir an evvel kalkmayı sağlatabilir. Öte yandan özellikle turuncu, dozunda kullanılırsa sosyalleşme ve sohbet etmeyi sağlatan bir renk olduğu için yemek odaları ve büyük mutfaklarda kullanılabilir. Mavi rengin iştahı bastırdığına ve nabzı düşürdüğüne müteveccih çalışmalar var, dolayısıyla mavi ve tonları da kilo meseleyi olanların mutfakta kullanacağı renkler olabilir. Hatta buzdolabının üstüne mavi renkli magnetler asın, bu sizi buzdolabından uzak yakalayacaktır” biçiminde bitiriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı