Aşk

Daha az görüşen çiftlerin ilişkileri daha güçlü oluyor

Sonunda ruh eşinizi bulduğunuza inanıyorsunuz ve her zaman onunla beraber olmak istiyorsunuz, evet bu gayet sevimli. Ancak, psikologların başka bir görüşü var: Haftada 2 görüşme aşırısıyla yeterli.

Daha iyi ve daha uzun süreli bir ilişki kurmanıza destekçi olmak için romantizm programınız hakkında psikoloji biliminin dediklerini derledik.

Duygusal bağı gözetir

Psikiyatrist ve Don’t Settle’ın yazarı Scott Carroll, ilişkinin başlangıç düzeyinde haftada 2 defa görüşmenin ehemmiyetine işaret ediyor. Carroll’a göre, çiftlerin birbirlerini sık sık görmesi, meselelere neden olabilecek ve potansiyel olarak iyi bir ilişkiyi bozabilecek kaygı yaratabilir. Kendinizi duygusal bağ tarafından âmâlaştırılan sıhhatsiz bir ilişkiye itiyor olabilirsiniz. Buluşmalar arasında azıcık zaman koymak, yeni başladığınız ilişkiyi daha net görmenize destekçi olur.

Şahsi alanınızı şahsi meblağ

Dr. Terri Orbuch’un çalışmasına göre, çiftlerin boşanma sebepleri arasında mutsuzluk ya da fiziksel yakınlık meselelerinden daha çok şahsi saklılık meseleleri bulunmaktadır. Uzun süreli bir ilişki kurmak istiyorsanız, şahsi yaşamınızı istediğiniz gibi yaşamanız ehemmiyetlidir. Bir ilişkideyken, bir başkasına çok fazla güvenmek yerine fertselliğinizi ve özgürlüğünüze gözetmelisiniz. Bunu muvaffak olmak için, birbirinizden birkaç gün dağılın, lüzumlarınız hakkında net olun ve özellikle yeni birini tanıdığınızda kendinize azıcık zaman ayırın.

Birbirinizi daha iyi tanımak için zamanınız olur

Birini daha iyi tanımak veya anında bir irtibat kurmak için 7/24 bir ilişkiye girmek zorunda değilsiniz. İlişkinizin gerçekten eforlu olduğunun farkındaysanız; hafifleyin ve zamanınızın tadını sonuna kadar çıkarın. Zira en iyi senaryoda, bir ömür beraber olacaksınız. Başka Bir Deyişle bir çift olarak geçirdiğiniz en iyi günleri kaçırmanıza ve gelecek hakkında kaygılanmanıza gerek yok. Çiftlerin reel benliklerini göstermek için birbirlerine zaman vermesi, potansiyel bir krizi en aza indirir ve düşünecek zamanınız olacağından rastgele bir krizi karşı tarafa yansıtma ihtimalini de düşürür.

Bir dostluk kurmanızı sağlar

2014 senesinde yapılan psikolojik araştırmalar, birbirlerini “yakın dost” olarak belirleyen çiftlerin, “ruh eşi” olarak belirleyenlere mukayeseyle daha iyi ilişkiler sürdürdüklerini gösteriyor. Romantik bir filmin mevzusu gibi görünmese de, dostluk olarak başlayıp, yaşam boyu süren bir ilişkiniz olabilir. Özel biriyle tanıştığınızda, onları daha yavaş bir biçimde tanımayı deneyin. Yeni bir ilişkiyi gözetmenin en iyi yolu, dikkatli olmak ve netlikle çok sık görüşmekten sakınmaktır. Misalin, yeni bir potansiyel dostla karşılaştığınızda muhtemelen ilk tanışmanızdan sonra haftada birkaç defa bu dostunuzu görmek için ivedi etmezsiniz. Romantik bir ilişkiye başlama direktifleri de böyle olmalı.

Daha az görüşme hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızla düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı