Sağlık

D vitamini hakkında bilmeniz gerekenler

D vitamini hakkında bilmeniz gerekenler

“Son yarıyılda bilimsel çalışmalar, D vitamini beceriksizliğinin; ur gelişimine, kalp-damar hastalıklarına, diyabete, enfeksiyonlarda meyle ve de bunalıma yol açtığını göstermektedir” diyen Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Romatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Azası Barış Gündoğdu, D vitamini yetersizliğinde adale-iskelet sızılarının da sık sık görülebileceğini söyledi.

D vitamini

D2 ve D3 Vitaminleri Nelerdir

D2 Vitamini, nebatlarda ve maya mantarlarında üretilir. Yeniden yüksek dozlarda yardım yiyeceklerde bulunur. D3 Vitamini ise en etkin D vitamini formudur ve dolaysız güneş ışığına maruziyet sonrası tende oluşur. En yaygın D3 vitamini gıda kaynakları ise kuvvetlendirilmiş hububatlar, günlük yardım yiyeceklerdir. Bu vitamin ayrıca balıkların karaciğerinde ve yağlı deniz balıklarında bulunur.

d VİTAMİNİ

Yetersizliği tam bedeni etkiliyor

Son bilimsel çalışmalarda, D vitamini beceriksizliğinin; ur gelişimine sütun-kalın bağırsak, meme, prostat kanserleri, kalp-damar hastalıkları, diyabete, enfeksiyonlarda meyle ve de bunalıma yol açtığı belirtilmektedir. Ayrıca tıbbi yayınlarda D vitamininin, immün bağışıklık hoşgörüde ehemmiyetli rolü olduğu öne sürülmektedir. Dolayısıyla D vitamini beceriksizliğinin; bağ dokusu hastalıklarına sistemik lupus eritematoz, romatoid artrit vb yatkınlığı çoğaldırdığı ve bu cinsten tanıları olan hastalarda eklem sızılarını şiddetlendirdiği bildirilmektedir.

En çok kimlerde görülür

D vitamini beceriksizliğinin en yaygın sebebi, güneş ışığına yeterince maruz kalmamaktır. Bununla beraber gün içerisinde uzun vakit kapalı etrafta kalanlar, ciddi karaciğer-böbrek hastalığı olanlar, rifampisin verem-tüberküloz ilacı, sara-epilepsi ilacı kullananlar D vitamini yetersizliği tehlikeyi altındadırlar.

d vitamini

Güneşin Rehabilitasyon Edici Işınları ‘Sırça Varken’ İçeri Süzülemez

D vitamini, cildiniz tarafından natürel güneş ışığından gelen ultraviyole ışınımı ile karşılaşınca üretilir. Güneşin rehabilitasyon edici ışınları ki bunlar cildinizde D vitamini üretirler rastgele bir sırçadan içeri süzülemezler. Başka Bir Deyişle konutunuzda veya otomobilinizde otururken tende D vitamini yapımı olmaz.

– Günlük yiyeceklerinizden yeterli D vitamini alabilmek hemen hemen ihtimalsizdir. Bedeninizde D vitamini oluşturmanın tek yolu doğrudan güneş ışını ile temas etmektir. Günlük vitamin D gereksinimini en alt seviyede karşılayabilmek için en az 10 kadeh D vitamini katkısı ile kuvvetlendirilmiş süt içmek zorunludur. Bu ise pratik olarak muhtemel değildir ve süt, fazla harcandığında “süt-alkali belirtiyi” denilen rahatsızlığa yol açabilir.

d vitamini

D vitamini nasıl alınır

Haftada en az 3 kere 5-15 dakika süresince dolaysız güneş ışığına kol ve bacakların ya da suratın, kolların ve ellerin maruz kalması sağlanmalıdır. Bununla beraber daha esmer derili insanlar, güneş kremi kullananlar veya yaşlılar daha uzun vakit güneş ışığına lüzum dinleyebilirler. Yeni çalışmalarda yaşlılarda günlük D vitamini lüzumu 800 IU olarak bildirilmektedir. Özellikle romatoid artrit, lupus gibi sistemik-romatizmal hastalığı olanlarda ve bu sebeple kortizon kullananlarda D vitamini desteği daha ehemmiyetlidir.

d vitamini

Yetersizliği nelere neden olur

D vitamini yetersizliği, her yaş grubunda adalelerde eforsuzluğa, adalelerde ve kemiklerde yaygın sızıya neden olabilir. D vitamini kan seviyesinin düşük olması bebeklerde, çocuklarda raşitizme yol açar. Yetişkinlerde ise özelikle omurga, pelvis, bacak kemiklerinde osteomalazi kemiklerde yumuşama ve osteoporoz kemik erimesi gelişimine neden olabilir. Etkilenen kemikler değmekle sızılıdır ve minik bir travma sonrası ya da kendiliğinden kırıklar oluşabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı