Estetik

Çocuklarınıza en geç 6 yaşında kulak estetiği yaptırın

Çocuklarınıza en geç 6 yaşında kulak estetiği yaptırın

Genellikle genetik etmenlere bağlı olan dış kulak biçim bozuklukları kepçe kulak, kulakların olduğundan daha kocaman gözükmesine ve surat bölgesiyle oluşturduğu açının basmakalıptan daha fazla olmasına neden oluyor. Özellikle çocukluk yarıyılında etraftan gelen alaylar, bireyi mutsuz ederek psikolojisini bozuyor. Banal koşullarda kulak gelişiminin 6 yaşında bitirildiğini belirten İstanbul Estetik hekimlerinden Op. Dr. Süleyman Kumbasar, yapılan en büyük yanılgının kulak estetiği için ergenlik ve erişkinlik yarıyılını beklemek olduğunu vurguluyor.

Kepçe kulakla alay edilmesi güvensizliğe neden oluyor

Mektep çağı evveli yapılan kulak estetiğinin çocuğun ileride karşılaşabileceği psikolojik meselelerin önüne geçtiğinin altını çizen Op. Dr. Kumbasar, “Kulak estetiği için mektep evveli yarıyılın seçilmesini öneri ediyoruz. Kepçe kulağı olan bir çocukla dalga geçilmesi çocukta güvensizlik oluşturabilir. Mektebe başlar başlamaz çocuklar bu tip vaziyetlerle karşı karşıya kalıyor ve psikolojileri bozuluyor. Sonrasında ergenlik yarıyılında devamlı kulaklarını gizlemeye çalışan ve saç uzatan fertler olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu sebeple, kasvetleri yaşamadan, olası olan en minik yaşta harekâtın asıllaştırılması gerekiyor” söylemesinde bulundu.

Yara izi netlikle görünmüyor

Harekât hakkında bilgi veren Op. Dr. Kumbasar, “Harekât çocuk yaşta genel, erişkinde local anestezi usulü ile yapılıyor. Vasati 1.5 saat sürüyor. Aynı gün taburcu olunduğu için sosyal yaşantıdan kopma olmuyor. Operasyondan 3 hafta vakitle saç bandı takılmasını öneri ediyoruz. Saç bandının emeli, daha önceki haline dönmek isteyen kıkırdağı yakalayan dikişlerin üzerindeki yükü eksiltmektir. 6 – 12 ay arasında kulak artta kalan iz iyileşiyor. Arkadan bakıldığında yara izinin görünme bahtı ise netlikle bulunmuyor” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı