Anne ve Çocuk

Çocuklara evin içinde zaman geçirmeleri için alternatifler sunun

Psikoloji Uzmanı Dr. Süleyman Kahraman, ebeveynlerin mekteplerin kapalı olması ve çocukların caddeye çıkmasının menedilmesiyle belki de hiç olmadığı kadar çocuklarıyla aynı kapalı civarda zaman geçirdiğini andırdırarak, ”Mekteplerin uzaktan eğitime geçmesi ve bir hayli ebeveynin konuttan çalışması veya işine gidememesi, konutta teknoloji kullanımını artırdı. Teknoloji kullanımına hedeflerken genelde TV izleme, bilgisayar, tablet ve telefondan sosyal etkileşimde bulunma, reyin oynama, video izleme, internette gezinti yapma, ders çalışma, reyin konsollarını kullanma gibi aktiflikleri sayabiliriz. Bu faalliklerin tamamını bundan sonra bahsedilecek mevzular için ‘ekran süresi’ kavramıyla nitelendirebiliriz” diye konuştu ve salgın yarıyılında ebeveynlik üzerine değerlendirmelerini paylaştı.

Çocuk konutun içinde o kadar saat nasıl zaman geçirecek

‘Şu kritik sualle başlayalım: ‘Çocuk ekrana bakmayacaksa konutun içinde o kadar saat nasıl zaman geçirecek?” Öncelikle ekran müddetini eksiltmek istiyorsak çocuklara ekran dışında zaman geçirebilmeleri için imkânlar sağlamalıyız. Bu imkânlar, fertsel oyunlar, grup oyunları, oyuncaklar, yaratıcılık aktiflikleri, cümbüşlü başka faallikler, programlar, deneyler, okuma saatleri, drama saatleri, aile grup zamanları, konut işleri, yeni bilme fırsatları gibi alternatifleri içeriyor.

Seçenekler sunun

Ebeveynlerin bahsettiğimiz bu “imkânları” genişletmek için kendi aile vaziyetlerine göre araştırmaları ehemmiyet talep etmektedir. Çocuğa, “Vazgeç artık o elindeki tableti!” gibi bir ifade kullanıyorsanız, o zaman ona seçenekleri de sunmanız ve onu motive faktörüz de gerekiyor aksi halde tarafların asap harbi yaşamasından başka bir şey olmuyor. Özellikle ekran süresi dışında çocuk ebeveynleriyle beraber cümbüşlü zaman geçirebilecekse zati bu çocuk için oldukça seçim edici olabilir.’

‘Çocuklara günü nasıl geçireceklerine ait onlarla tasarladığınız bir günlük program yapmanız işinizi basitleştirebilir. Çocukların da hemfikir olduğu bir programla zamanının nasıl geçirileceği netleşmiş olur ve ekran süresi uyuşmaya varılan ölçüde yakalanabilir. Çocukların programa uymasına teşvik edilmesi için muhtelif pekiştirme sistemleri düşünülebilir. Burada özelikle marka/jeton biriktirme pekiştirme usulü kullanılabilir. Bu usulde çocuk, yaptığı istenilen tavırlar sonrasında puan kazanma gibi marka kazanır ve tanımlanan bir marka rakamına erişince de bir mükâfat kazanır.

Çocukların fiziksel egzersiz yapmaları, sıhhatli beslenmeleri ve uyku kumpaslarının sağlanması ekran vaktinin negatif tesirlerini eksiltmek için oldukça ehemmiyetlidir. Ebeveynler kesinlikle günlük fiziksel egzersiz mevzusunda çocukları teşvik etmeliler muhtemelse beraber yapmalılar. Balanslı beslenme için özellikle ekran süresi dışında beslenmeleri için temkinler almalılar. Çocukların kumpaslı uyku alışkanlıklarının sağlanması ve sürdürülmesi de fiziksel ve psikolojik sıhhatlerinin korunması için zorunludur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı