Cinsel Sağlık

Cinsellik bedeni ve beyni nasıl değiştiriyor

Cinselliğe bir de bilgi açısından bakmayı sınadınız mı? İşte cinsellik esnasında beden ve beyinde alana gelen farklılıklar.

Orgazm esnasında bedende neler olur?

Evvel beyinde olanları ele alalım. Orgazma yanaşıldıkça beyincik ve ön korteks kısımlarında hareketlilik çoğalıyor adale gerilimi de çoğaldığı için, doruğa eriştiğinizdeyse hareket hipotalamusa erişiyor ve o, sizi iyi sezdiren oksitosin hormonunu salgılıyor. Kan akışı ve kal atışı süratlendiği için beden ısısı yükseliyor. Bu da bedenin belirli bölgelerind, özellikle de yanaklarda kızarıklıklar oluşturuyor. Kadın beyninin amigdala bölgesi orgazm sırasında işlevsiz kalırken, iki türde de orgazm sırasında bedenin öbür uzuvları işlevlerini durduruyor ve acı eşiği yükseliyor. Ayrıca bu esnada antidiüretik hormon salgılandığı için böbreklerdeki su da, geri çekiliyor. Ayrı olarak uyarılan bölgeye daha çok kan gittiği için bayanların göğüsleri gelişiyor, dikleşiyor veya renk değiştirebiliyor.

Orgazm olamama nedenleri nelerdir?

Ruhsal, fiziksel, bireye göre değişen bir hayli değişik neden olsa da çoğunlukla; İçki bağımlılığı, problemli bir çocukluk süreci, cinselliğin tabu olduğu bir civarda gelişmek, cinsellikle alakalı travma yaşamış olarak, nörolojik bozukluklar veya o mevzuda kullanılan bazı ilaçlar, bunalım, kandırılmak, panik hamle veya bazı bunalım ilaçlarının kullanımı, güvensizlik, penis damar veya yapı bozuklukları, siroz, kabakulak, kalp yetmezliği, aort anevrizmaları, hipertiroid,endokrin sistem hastalıkları, ms, parkinson, als hastalığından bahsedebiliriz. Natürel partnerizie dinlediğiniz güvensizlik, nefret, fobi, ilişkinizin vaziyeti, o an bulunduğunuz civar da bu mevzuya tesir ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı