Cinsel Sağlık

“Cinsel sorunların çoğu psikolojik kökenli”

Uzm. Muayenehane Psikolog Ebrar Karaçuha, Vajinismus hakkında bilgiler verdi. Vajinismusun yüzde 100 çözümü olduğunu belirten Karaçuha, “Bayanlarda sıkça karşılaştığımız ‘Vajinismus’ gerçeğinde bireyi fobilerinden endişelerinden bir meçhullükten, hasar verici bir şeyden, riskten gözetmek için istem dışı kasılmalar yaparak, bayan vücudunun kendini korunmasıdır. Vajinismus, vücudun fobilere karşı kalkanıdır. Son yarıyıllarda sık sık önümüze çıkan bir mesele haline gelmeye başladı. Ülkemizde vasati her surat bayandan on tanesi cinsel işlev bozukluklarıyla gayret etmekte. Her on bayandan biriside vajinismus ile gayret etmektedir. Bu rahatsızlığın en kalıcı terapi usulüyse alınan psikolojik dayanaklardır. Cinsel terapilerdir. Ülkemiz bu terapilere daha önyargılı ve kapalı olduğu için ne yazık ki, psikolojik dayanak almaktan çekinen çiftlerin çoğu, soluğu duruşma salonlarında alıyorlar. Gerçeğinde birkaç seansla bu meselelerden tamamıyla kurtulmak artık çok basit.” dedi.

Hakimiyet edilebilir mi

İnsanın bazı zamanlarda vücudu istem dışı tepkiler verebilir. Birey cinsel ilişki sırasında bedeni hakimiyet edemiyor, istemsiz kasılmalar yaşıyor olabilir. Bunlar genellikle cinsel mitler başka bir deyişle yanlış inanışlar, cinselliğe dair noksan bilgi, bilinçdışı fobiler, düşüncelerden kaynaklıdır.

Nasıl ki bir spor salonuna gidip adalelerimizi geliştirebiliyor ve idareyebiliyorsak bazı egzersizlerle de vajinal adale dediğimiz pelvik taban adalelerinin yönetimi de yapılabiliyor. Cinsel terapi ile bireyin bilinçdışı fobilerini çalışıp lüzumlu cinsel eğitimler verilebilir. Organik semptomları ortadan kaldırmak için multidisipliner bir çalışma gerekir.

Cinsel terapiler nedir

İnsan sıhhatinin belki de en saklı kısımlarına değen psikolojik bir terapi usulüdür. Çiftlerin yatak odaları, sadece dinlenmek ve yatmak üzere kurdukları bir dört duvar değildir. Şayet o alanları cümbüşlü hale getirmezlerse bu duvarlar onların kendi aralarına ördükleri büyük bir duvarın habercisi olacaktır. Bu stil hadiseler bilinçaltında beslenen etmenlerden de kaynaklanabiliyor. En klişe olan İlk gece evhamı, tatmin edememe fobisi ve çocukluğumuzdan bugüne kadar uzanan ‘Bu stil şeyler ayıptır, konuşulmaz gibi etmenler bizleri ne yazık ki eşe karşı çekimser birisi haline getirebiliyor.

Kaç seans ile rehabilitasyon pozitif sonuçlanır

Gerçeğinde bu çalıştığım her danışana göre değişiyor. Biz bazı danışanlarımız ile bu meseleyi zaman zaman tek seansla, bazı zamansa haftalarca süren terapilerle çözebiliyoruz. Fakat benim en uzun süren danışmanlığım varsayıyorum 12 seans ortamıydı. Terapi sürecinde en ehemmiyetli etmenlerden birisi de terapistinizin sizinle kurduğu terapötik ilişkidir. Şayet danışan terapistiyle tehlikesiz bir bağ kurup, düşüncelerini serbestçe ifade edemez ise çok sıhhatli bir süreç mevzubahisi olmuyor. Belki de beni meslektaşlarımdan ayıran en ehemmiyetli özellik böyle mahrem bir mevzuyu açabilmeleri ve rahat olmaları için onları desteklememden ve evvel kendilerine güvenmelerini sağlamamdan kaynaklanıyor.

Bu nedenle A’dan Z’ye tüm meselelerini sarihçe ifade ettiklerinden, danışanlarımın problemlerini çok kısa vakitte galibiyete eriştirebiliyoruz.

Öneriler

Sizin taşıtınızla çiftlere bu stil meselelerle karşılaşmamaları için “konutluluk evveli cinsel danışmanlık” almalarını netlikle öneriyorum. Bir değişik teklifim; bol bol konuşmaları. Mutfağınızda, salonunuzda, özellikle yatağınızda konuşun. Birbirinizi dinleyin, dinleyin ki daha çok tanıyın, farkedin isteklerinizi. Bayanlar ya da erkekler bundan beğenir deyip genelleştirmek yerine; Benim eşim bunu hoşlanır deyin ve konutluluğunuzu biricik kılın. Yalnızca benim karım/kocam bunu severle de kalmayın “hoşlanır misin?” diye mesele, isteklerinizi daha sarih ifade edin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı