Sağlık

Cildinizdeki sorunların nedeni tiroit olabilir

Cildinizdeki sorunların nedeni tiroit olabilir

Tiroit bezi, boynun ön kısmında gırtlağın altında bulunan ve biçim itibariyle kelebeğe benzetebileceğimiz bir bezdir endokrin bezi. Temel misyonu hormon salgılamaktır. Vücudumuzda alana gelenlerin komutlarla yönet edildiğini, komutlarınsa hormonlara bağlı olduğunu düşünecek olursak; bu ufak uzvun tüm beden için ne kadar ehemmiyetli olduğunu kavrayabiliriz. Tiroit bezi; bedenin her hücresine, kemiklerinize, adalelerinize, cildinize, sindirim sisteminize, kalbinize, beyninize ve daha pek çok uzva erişen ve bedeninizin metabolizması ile alakalı tüm işlevleri tertip eden hormonları salgılar. Tiroidiniz, tiroit hormonlarını üretmek için yakıta gereksinim dinler ve bu yakıt, yiyeceklerle beraber alınan iyottur.

Hindi göğsü, iyotlu sofra tuzu, deniz mahsulleri, süt ve ekmek gibi yiyeceklerde bulunan iyot, bu yiyeceklerin harcanmasıyla kan dolaşımına geçer ve sonrasında tiroidiniz zorunlu olan bu maddeyi kanınızdan alarak T4-T3 isimleri verilen iki cins tiroit hormonu yapmak için kullanır. Tiroit bezinde, bu iki hormonun dışında kalsitonin sınan ve kandaki kalsiyumun kemiklere alınmasında misyonlu olan başka bir hormon daha üretilir. Tiroit bezinin gelişmesi neticeyi oluşan guatr, zamanla kendini nodül yaradılışları ile farklı tiroit hastalıkları biçiminde gösterebilir. Tiroit bezinin fazla hormon üretmesi neticeyi hipertiroidi, bütün tersi olan tiroit bezinin neticesinde de hipotiroidi rahatsızlığı alana kazanç. Ancak tiroit bezinde kistik yapılar alana gelmişse, bu rahatsızlık nodüllü guatr olarak adlandırılır. Tiroitte alana gelen hastalıklar, bedende muhtelif problemler yaratır.

Cilt ve tırnaklar değişir

Hipertiroidi olanların cildi nemli ve yumuşaktır; genellikle pürüzsüz, kadife gibi ancak çok daha ince bir cilde sahip olurlar. Tırnakların fazla gelişmesi ile beraber, ellerde ve yüzde kızarmalar görülebilir. Bedenin tümünde kaşınma bulguları ortaya çıkar ve cildin pigmentasyonunda çoğalış gözlemlenir. Saçlarda ise incelme görülür.

Hipotiroidizmde ise, tiroit hormonunun eksilmesinden dolayı metabolizma yavaşlar. Bitkinlik, halsizlik, bunalım, kabızlık ve cilt meseleleri ortaya çıkar. Hastaların soluk, kuru, soğuk ve pürüzlü, turuncu-sarı renkte bir cilde sahip oldukları görülür. Kuru ve kaşıntılı olan ciltte çatlaklar oluşmaya başlar. Bu da iyileşmesi zaman alan yaralara dönüşür. Peki hipertiroidin her şeyi hızlandırdığını öğreniyor musunuz? Sindirim sisteminiz de bunlardan sadece biri. Hipertiroit hastalarının pek çoğu fazla faal bir tiroit sayesinde kendilerini günde birkaç kez tuvalete giderken buluyor. Aksine hipotiroit hastalarının en büyük şikayetiyse yavaş bağırsak hareketleri neticeyi alana gelen kabızlıktır.

Fazla kiloların da sebebi

Hipertiroidi hastalarında metabolizma süratlendiğinden, iştah çoğalışına karşın fazla ölçüde kilo kaybı alana gelebilir. Hipotiroit hastalarında ise vaziyet bütün tersidir; metabolizma yavaşladığından kiloda çoğalış alana kazanç ve hastalar alınan bu kiloları vermekte zorlanırlar. Progesteron ve östrojen hormonları, regl yarıyıllarının kumpaslı olmasını sağlar. Metabolizmanın çalışmasını tertip eden tiroit hormonu, regl sürecinde problem yaratabilir. Mesela, hipertiroit rahatsızlığı olan bayanlarda regl yarıyıllarında kanama ciddi oranda eksilir. Hipotiroit rahatsızlığı olan bayanlarda ise cinsel gönülsüzlük ve yumurtlamada eksilme gibi meseleler görülür.
Tiroit bezindeki rahatsızlıklar, saçları da tesirler. Hipertiroit ve hipotiroit hastalarının saçları kurur, duyarlılaşır ve saçlarda dökülmeler alana kazanç. Bu yarıyılda saçlarınızı içeriden beslemek, stresten uzak durmak önerilir.

Sıhhatli bir tiroit için beslenme teklifleri

Selenyum minerali, tiroit hormonu için ehemmiyetli bir rol üstlenir. Selenyum seviyesini gözetmek için balık, hindi, karaciğer, karides, mantar, bütün hububatlar, mercimek ve ay çekirdeği harcanmalıdır. Hipotiroidi hastalarında kabızlık görülebileceğinden sindirime destekçi olan lif zengini sebze ve meyvelerin harcanması verimli olacaktır. Bunun yanında, bütün hububatlı yiyeceklerin de mutfağınızdan yetersiz olmaması gerekiyor. Hipertiroidi rahatsızlığında metabolizmanın süratli olması sebebiyle hastaların bağışıklık sistemi cılızlar. Bu nedenden dolayı hastaların, bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek A, C, E vitamini doğrultusundan zengin yiyecekleri harcamaları önerilir.

Genel olarak sıhhatiniz için verimli, besleyici gıdalar güzergahında seçiminizi yapın. Kolay karbonhidratları eksiltin, sebze, meyve, bütün hububatlı besinler, protein doğrultusundan zengin balık ve fasulye gibi yağsız kaynakları seçim edin. Makûs yağlardan uzak durun, yağlardan seçiminiz de zeytinyağından yana olsun. Tiroit işlevini geliştirmek için iyot zengini besinlerden daha fazla harcayın.

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı