Diyet

Çalışkan yağlarla kolayca zayıflayın

Çalışkan yağlarla kolayca zayıflayın

Bazı dostlarınızdan dahi uzun müddettir sizinle beraber olan inatçı yağlara sahipseniz onları bir an evvel çalıştırmaya başlayın. Doğru besinleri seçerek beklediğinizden çok değişik besinler yağlarınızdan basitçe kurtulabilirsiniz. Rejim yapmak size göre değilse bu 3 adımlık tasarıyı uygulayarak hem zayıflayın hem de lezzetli besinler yemeye devam edin.

Tekli doymamış yağlar

Tekli doymamış yağ asitleri tabiattaki en lezzetli gıdaların kimilerinde mevcuttur. Bunların arasında avokado, zeytin, zeytinyağı, hindistancevizi yağı ile ham kaju, badem, çam fıstığı gibi kuruyemişler, fıstık ezmesi, badem ezmesi gibi ham kuruyemiş ezmeleri ve bitter çikolata gibi besinleri sayabiliriz. Amerikan Diyabet Derneği’nin yaptığı bir çalışma, tekli doymamış yağlar bakımından zengin besinler harcamanın karın bölgesindeki yağları eksilttiğini ortaya koydu. Tekli doymamış yağlar aynı zamanda insülin duyarlılığını artırmaya takviyeci olabilir. Bu da kan şekeri hakimiyeti ile diyabetten korunma ve diyabet rehabilitasyonu açısından oldukça ehemmiyet taşır.
Bu yağların karın bölgesinde işe yaraması için her öğün tekli doymamış yağ açısından zengin yiyecekler harcayın ve tekli doymamış yağların toplam yağ alımınızın yüzde 12-20’sini oluşturması gerektiğini unutmayın. Şayet tekli doymamış yağ tüketiminizi günlük üç öğünde dengeleyecekseniz, her öğünde günlük yağ alımınızın yüzde 4-6’sını harcamalısınız…

Çeyrek avokado

10 adet zeytin

2 yemek kaşığı zeytinyağı

2 yemek kaşığı ham kuruyemiş

2 yemek kaşığı ham kuruyemiş ezmesi

40 gram bitter çikolata parçaları

Alfa-siklodekstrin tesiri

Bu zayıflatıcı lif kilo vermenizde büyük rol oynar. Perhizinizdeki hasarlı yağlarla değişmez bir kompleks oluşturan alfa-siklodekstrin bu hasarlı yağları dışkınızda tutarak bedeniniz tarafından emilmesini önler. Bu da daha az kalori anlamına kazanç ve hatta kalbinizi doymuş yağ gibi makûs yağların hasarlı tesirlerine karşı gözetmeye takviyeci olabilir. Ayrıca alfa-siklodekstrinin karbonhidrat ağırlıklı bir öğünden sonra insülin artırıcı tesirleri olduğu öğreniliyor.

Alfa-siklodekstrini çok yağlı bir öğünle kendinizi şımartmak istediğiniz zamana gizleyin ve her üç öğünden birinde 2 gramı, başka bir deyişle günde 6 gramı geçmeyin. Şu ana kadar yapılan çalışmalar Alfa-siklodekstrin almanın tehlikesiz olduğunu öne sürse de bazı insanlarda orta seviyeli sindirim sistemi problemleri görülebiliyor. Her zaman olduğu gibi, yeni bir gıda yardımı almadan evvel kesinlikle hekiminize müracaat etin.

Çoklu doymamış yağlar

Çoklu doymamış yağ asitleri, somon, uskumru ve sardalye gibi yağlı balıklar ile su likeni, çam fıstığı, ay çekirdeği ve ayçiçek yağı gibi yiyeceklerde bulunur. Bunların metabolizmayı etkileyerek yağ hücrelerinin bölünmesini tetiklediği ve aynı zamanda kolesterolü düşürdüğü düşünülmektedir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma çoklu doymamış yağ asitlerinin obez bayanlarda kilo vermeye takviyeci olduğunu gösterdi.

Maksimum verimi sağlamak için her gün öğünlerinize çoklu doymamış yağ zengini en az iki besin ilave edin.

85 gram balık

Su algından yapılan atıştırmalıklar

Bir shot kadehi kadar veya yarım ufak çay kadehi çam fıstığı

28-30 gram ay çekirdeği

2 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı