Estetik

Burun estetiği ile sosyal ilişkiler de düzeliyor

Burun suratın bütün merkezinde yer alır ve estetik kıymetler üzerinde tanımlayıcı bir rol üstlenir. Şayet burun, şahsın suratına göre büyük, ufak, geniş, dar ya da kemikli olursa bu vaziyet dikkatlerin doğrudan buruna yönelmesine neden olur. Şahıs burnunu sevmiyor, meseleli olduğunu düşünüyorsa bu gidişatı kafasında geliştirmeye başlar. Herkesin burnuna baktığını düşünerek devamlı insanlardan uzak durmaya çalışır. Mektep veya iş yaşamında kendine olan güvenini kaybeder ve bu vaziyet zamanla galibiyetini etkilemeye başlar. Burun operasyonu nedir?

Burundaki biçim bozukluklarının restore edilmesi olarak belirlenen rinoplasti bir öbür ismiyle burun operasyonu; burun kemerinin veya burun ucunun biçiminin değiştirilmesi, burnun küçültülmesi veya geliştirilmesi, burun deliklerinin küçültülmesi, burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açının değiştirilmesi operasyonudur. Estetik görünümün yanı gizeme rinoplasti, soluk almada mesele yaratan sinüzit, burun eti, polip veya deviye septum gibi problemlerinin giderilmesini de sağlar.

Burun operasyonu hangi gidişatlarda uygulanır

Burun operasyonlarının yapılmasının emelleri estetik endişeler nedeniyle olabileceği gibi sıhhat açısından da lüzumlu olabilir. Bu noktada burnun büyük olması, kemerinin olması veya burun ucunun düşük olması gibi sebeplerle müracaat etilebilir. Aynı zamanda travmalara bağlı olarak yaşanan biçim bozukluklarının düzenlenmesinde de rinoplasti seçim edilebilir. Bunun yanı gizeme simetri bozukluklarında burun operasyonu sualin çözümü için iyi bir alternatiftir. Burnundan davacı olan aynı zamanda soluk alma problemleri yaşayan şahısların en çok merak ettikleri mevzuların başında iki operasyonun aynı anda yapılıp yapılamayacağı geliyor. Bu noktada ilk yapılması gereken uzman bir hekime tetkik olmak ve soluk alma güçlüğüne yol açan sebeplerin tanımlanmasını sağlamaktır. Burun eti, septum çarpıklığı gibi burun tıkanıklığına neden olan meseleler, burun estetiği ile birlikte eş zamanlı düzenlenebilir meselelerdir.

Bayan ve erkeklere uygulanan burun operasyonlarındaki değişiklikler

Bayan ve erkek burnu biçim olarak birbirlerinden dağılır. Üstelik bayan ve erkeklerin operasyon sonrasındaki burunlarının biçimi için temennileri değişiktir. Şöyle ki, genel olarak bayanlar daha kavisli ve yumuşak görünümlü burunları seçim ederken erkekler daha düz hatlı burunları seçim ediyor. Hekimler açısından bakıldığında ise bayan ve erkekler arasındaki farkı burun ucu ve dudak arasındaki açı tanımlıyor. Bunda erkekler için açı 90 derece iken bayanlar için azıcık daha fazladır. Dolayısıyla bayanların burnu erkeklerin burnuna göre çok daha dik yapılır.

Burun ucu estetiği nedir

Bireyleri estetik açıdan en çok endişelendiren mevzuların başında burun ucundaki meseleler gelmektedir. Bir Hayli şahıs doğuştan sahip olduğu burun ucunu sevmemekte ve düzenletmek istemektedir. Zira burnun görünümünü etkileyen unsurların başında burun ucu gelmektedir. Bu noktada burun ucunda görülen problemler şu biçimde özetlenebilir;

– Burun ucunun sıkıştırılmış gibi gözükmesi,

– Burun ucunun olması gerekenden geniş olması,

– Burun ucunun düşük olması,

– Burun deliklerinin simetrik olmaması,

– Burun ucunun gereğinden kalkık olması,

– Burun ucunun gereğinden fazla sivri olması.

Burun operasyonu iyileşme süresi ne kadardır

Burun operasyonu yeni usullerle oldukça basit işleyen bir süreç haline geldi. Büyük ve zorlayıcı tamponların kalmaması, sızılı, sancılı günlerin tarihe karışması, uzun müddet geçmeyen morlukların geride kalması ile beraber çoğu insan tatil günleri operasyon olup bir hafta sonrasında günlük hayatına veya işine dönebiliyor. Ancak bu vaziyet hem teknolojik büyümelerle hem de operasyonu yapan hekimin yetkinlik derecesiyle alakalı bir gidişattır. Şöyle ki, aynı usullerle operasyon olup çok değişik neticelerle karşılaşan hastalar olabiliyor. Buradaki ayırıcı özellikler; hekimin ne kadar uzman olduğu, operasyon geçmişi ve kullandığı teknikler. Bu mevzuda hayal kırıklığına uğramamak ismine burun operasyonu olmak isteyen şahısların hekim tercihine çok dikkat etmesi gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı