Estetik

Burun estetiği hakkında doğru bilinen yanlışlar

Burun estetiği hakkında doğru bilinen yanlışlar

Burun estetiği ülkemizde senelerdir en çok seçim edilen işlemlerin başında geliyor. Kimi zaman soluk probleminden, kimi zaman estetik endişelerden ameliyat masasına uyuma nedenimiz olabilen burun estetiği ile alakalı internette pek çok bilgi geziyor. Bu da bilgi lekeliliğine ve hastaların kafasının karışmasına neden oluyor. Medical Park Bahçelievler Sağlık Kurumu Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, burun estetiği olmak isteyen ama operasyonla alakalı kafasında sual işaretleri olanlar için bilgilendiriyor…

burun estetiği

Ameliyat evveli yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler

Burun estetiği yaptırmaya karar verdikten sonra hekiminiz uygun bulursa sizin için değişik bir süreç başlar. Bu düzeyde dikkat etkeniz gereken noktalar bulunur. Hasta, aspirin ve türevleri gibi kan sulandırıcı ilacı işlemden en az bir ya da iki hafta evvel vazgeçmeli ve kullanmamalıdır. Şayet bu ilaçların tüketimi devam ederse hasta harekât için büyük tehlike taşır ve negatif neticeler doğabilir. Bu da, hem hastayı hem de uzmanı negatif doğrultuda tesirler ve istenilen yararın alınması güçleşir. Aynı zamanda hastaların sigara ve içki kullanımı da yaraların iyileşmesini geciktirir. Bu nedenle hastalar rehabilitasyon sürecinden evvel bu stil alışkanlıklarını vazgeçmeli ya da ara vermelidir. Bununla beraber sigara, soluk hakimiyeti açısından da negatif bir faktör olarak değerlendirilir ve özellikle burun estetiği olacak hastalar için hasarı büyüktür. Kadın adayların en çok denetlediği mevzulardan bir tanesi de regl yarıyıllarında burun estetiği olup olamayacaklarıdır. Adaylar bu anlamda hekimlerine danışmalıdırlar. Ancak biyolojik açıdan rastgele bir mani taşımamaktadır. Başka Bir Deyişle adaylar bu yarıyıllarında da burun estetiği işlemi geçirebilirler.

burun estetiği

Ehemmiyetli olan neticenin mutluluk verici olması

Burun estetiğinde sarih teknik mi, kapalı teknik mi seçim edilmeli?

Sarih teknik, burun ucundan bir kesi yapılarak burun sırtının kaldırılıp burun yapılarına erişilmesi yoluna reelleştirilir. Kapalı teknik ise bu kesilerin burun içinden yapılması ile olur. Sarih teknik daha fazla görüş alanı ve anatomik yapılarak kontrol sağlarken, kapalı teknik daha minik düzenlemeler için seçim edilir. Her 2 tekniğin de artıları ve eksileri bulunmakta olup teknik tercihi hastanın lüzumuna göre şekillenir. Bu tekniklerin birbirine kesin üstünlükleri yoktur. Her iki teknik de yaygın olarak kullanılır. Ehemmiyetli olan, hangi teknik kullanılırsa kullanılsın neticenin mutluluk verici olmasıdır.

Burun estetiği operasyonu sızılı bir süreç midir?

Burun estetiği operasyonunda her harekâtta olduğu gibi birkaç gün sızı olacaktır. Ancak bu, standart sızı kesicilerle rehabilitasyon edilebilir bir vaziyettir.

burun estetiği

Tüm morluk ve şişlikler 10 gün içinde geçer

Ameliyat sonrası şişme ve morarma olur mu?

“Burun estetiğinde burun kemiğine müteveccih bir operasyon yapıldığında pek çok etmene bağlı olarak ödem oluşabilir” diyen Dr. Dizdar, bunun nedenlerini şöyle söylüyor: “Burada birinci etken hastanın cilt yapısıdır. İnce ciltli, sarih derili hastalarda şişlik ve morluk daha çok beklenir. Harekât sonrası iki gün buz uygulaması yaparak şişme ve morarmaları asgariye indirebiliriz. İkinci etken ise mümklün olduğunca az travma yaratan cerrahi teknik kullanılmasıdır. Günümüzde burun cerrahisi çok gelişmiş vaziyette olup, milimetrik kesi ve aletlerle istenen farklılıklar yapılabilir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluk yaradılışında şu her zaman öğrenilen bir hakikattir; tam bu morluk ve şişlikler 10 gün içerisinde geçecektir. Bu, operasyonun beklenen bir neticeyidir. Geçici olduğu öğrenilir ve ona göre hazırlanılırsa süreç daha rahat geçecektir.”

Ameliyat sonrası sağlık kurumunda ne kadar zaman kalınır?

Ameliyat sonrası sağlık kurumunda bir gece kalınır.

Burun estetiğinden sonra ne sıklıkla hakimiyete gelinir?

Ameliyat sonrası ikinci gün burun içindeki silikonlar çıkartılır. Operasyonun yedinci gününde burun sırtındaki kalıp çıkartılır ve burun ucunda varsa dikişler alınır. Bundan sonra hakimiyetler; birinci ay, üçüncü ay ve birinci sene biçiminde yapılır.

burun estetiği

Nebat çaylarını operasyondan 10 gün evvel vazgeçmelisiniz

Dr. Dizdar, ameliyat ile alakalı püf noktalarına da değindi:

– Ameliyat evvelinde anestezi ile ilgili muhtelif analiz ve muayeneler yapılmalı,

– Ameliyat evvelinde grip, nezle veya soğuk algınlığı ile ilgili hastalıklara tutulmamak için ihtiyatlar almalısınız, Grip, nezle ve soğuk algınlığı ile ilgili hastalıklarda ameliyat genel olarak ertelenmektedir.

– Ameliyat evvelinde yapılan hakimiyetlerde kullandığınız ilaçları hekiminize söylemelisiniz,

– Kan sulandırıcı veya buna eş yiyecek dayanakları kullanmamalısınız,

– Nebat ilaçları veya çaylarını da operasyondan 10 gün evvel vazgeçmelisiniz,

– Sigara iyileşme sürecini eksilttiği için operasyona karar vermeniz ile beraber sigarayı vazgeçmelisiniz,

– Ameliyat gününde yanınızda refakatçi getirmelisiniz,

– Operasyona giderken oje, jöle, makyaj, saç spreyi gibi mahsullerden uzak durmalısınız,

– Geçirmiş olduğunuz operasyonlar varsa bunu hekiminize belirtmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı