Diyet

Bu 5 ürünü keserek 2 haftada 2 kilo verin

Bu 5 ürünü keserek 2 haftada 2 kilo verin

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Beslenme uzmanları seyrek aynı fikirdedirler ancak ortak fikrimiz; bir gıda ne kadar az işlenirse, bizim için o kadar iyidir. Tam halindeki besinler balık, tavuk, meyve ve sebzeler gibi en natürel hallerinde bulunanlar tüm yiyecek maddelerini sağlam meblağlar ve renk veya tat için şeker, sodyum veya katkı maddesi kapsamazlar. Patates ve patates cipsi arasındaki fark budur.

Bu sebeple son zamanlarda yapılan bir araştırmanın, ultra işlenmiş besinlerin kilo alımında çok büyük bir etken olduğunu ortaya çıkarması sürpriz bir haber değil. Ancak operasyona, öğütülmemiş hububatlardan un üretmeye, endüstriyel et mahsullerinde kullanılan o rezil parçalara kadar her türlü anlama gelebilir.

Makûs haber mi? Perhizimizdeki kalorilerin vasati yarısından aşırısı ultra işlenmiş besinlerden gelmektedir. Ve bu besinler genellikle lezzet tomurcuklarımıza hitap etmek için özel olarak yönteme edildiklerinden, fazla yenmeleri basittir.

Yapılan araştırmalar, ultra işlenmiş gıda harcayan insanların, işlenmemiş olanları yiyen insanlardan günde 508 kalori daha fazla harcadığını gösteriyor. Bu, sadece iki haftalık bir zamanda iki kiloluk bir kilo alımı anlamına geliyor.

Bir dahaki sefer tartıya çıktığınızda moralinizin bozulmasını istemiyorsanız, işte alışveriş listenizden çıkacak 5 gıda.

Ambalajlanmış ekmekler, kekler

Bir Hayli ticari marka raf ömrünü uzatmak için kalsiyum propiyonat ve sorbik asit gibi şeyler kullanır. Bu kimyeviler kesinlikle hasarlı diyemeyiz ancak lüzumlu da değildir. Ekmek olmadan yaşayamaz mısınız? Daha az işlendiğini gösteren kısa bir içerik listesine sahip ekmek arayın. Kapsadığı lif oranıyla, zayıflamaya dayanakçı olabileceği için daha fazla lif kapsayan bir ekmek dilim başına 3 g veya daha fazla almayı amaçlayın.

Kahvaltı gevreği

Kahvaltı gevreklerinin beslenme yaftayı, ilave edilen tüm vitamin ve mineraller ile etkileyici görünebilir ancak bunlar dayanak edilir başka bir deyişle sonradan ilave edilir. Bütün olarak hububat yemiyorsanız, tüm potansiyel verimleri alamazsınız. Ayrıca, hububat gevreklerinin çoğu tonlarca ilave şeker kapsamaktadır.

Evvelden hazırlanmış burgerler

Dramatiğim, tadı hoş olabilir ancak pek sıhhatli olduğu söylenemez. Kıyma satın alıp, kendi köftenizi yaparken yağ ve sodyum içeriğini çok daha iyi hakimiyet edebilirsiniz. Ve ‘sıhhatli’ yaftalara kanmayın, sebzeli ve soya burgerleri de bu kategoriye girebilir. Soya proteini izolatı değil, içerik listesinde ilk olarak sebzeler, hububatlar veya baklagiller olup olmadığını bulun.

Hazır çorbalar

Hazır çorbaları hoşlanıyoruz ama her çeşit kimyevi bu lezzet kolilerine giriyor. Ve asıl malzemeler bir örtü gibi ‘natürel lezzetler’ tarifinin artta saklandığında bütün olarak ne yediğiniz hakkında iyi bir fikir sahibi olmak güç. Hazır çorbaları çevreleyen araştırmalar müzakereli ancak bazı şahısların buna duyarlı olduğu mevzusunda bir hayli ispat var.

Aromalı yoğurtlar

Yoğurdun çok sıhhatli olması gerekiyordu, peki ya çikolatalı veya limonlu turta lezzetleri? Şayet tatlı gibi tadı varsa, o artık bir yoğurt değil, bir tatlıdır. Ticari markalar, koyulaştırıcı olarak darı nişastası gibi şeylerin yanı gizeme bu tatları elde etmek için tonlarca şeker veya suni tatlandırıcılar ilaveler. Aromalı yoğurt yemenin en sıhhatli yolu; olağan bir yoğurt almak ve kendi malzemelerinizi ilave etmek: taze meyve, granola, bal.

Son olarak…

İnternette pazarlanan tonlarca perhiz anlayışının makûs bir fikir olduğunu unutmayın. Sıhhatsiz perhizler hiçbir zaman uzun vadede işe afacan.

Emeliniz her zaman sürdürülebilir, sıhhatli bir hayat stili olsun.

Sualleriniz için e-posta atabilirsiniz: [email protected]

Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı