Sağlık

Balığın sağlığa faydaları

Balığın sağlığa faydaları

Sıhhatlı bir hayatın olmazsa olmazlarından biri olan balık tüketiminde, her ne kadar dünya genelinin gerisinde kalsak ta üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz balık spektrumu mevzusunda oldukça zengin. Peki biz hekimlerin her fırsatta söylediği balık tüketimi sıhhatiniz için neden bu kadar ehemmiyetli? İşte balığın sıhhate verimleri…

Bir Karadenizli olarak benim için bırakılmaz bir gıda kaynağı olan balık, iyi bir protein kaynağı olması nedeniyle tok kalma zamanını uzatır. Minik ya da büyük fark etmez tüm balıkların sıhhatimize oldukça yararı var. İnsan bedeninde üretilmeyen Omega 3 yağ asidi bedenimiz için oldukça zorunlu. Öyle ki, omega 3 yağ asidi bizi kalp- damar hastalığı tehlikelerine karşı korur…

Balık tüketimi kalp sağlığına gözetir

Amerikan Kalp Derneği’nin, deniz mahsullerinin sıhhate faydalarıyla alakalı yakın tarihli yaptığı bilimsel bir çalışmada, haftada en az bir defa somon, ton balığı ya da uskumru gibi yağlı balıkların harcanmasının kalp krizi ve öbür ciddi kardiyovasküler problemleri önlemeye takviyeci olabildiğini ortaya çıkardı.

Yapılan öbür çalışmalara göre, yağlı balık yiyen bireylerin, balık yemeyen bireylere oranla % 22 daha düşük koroner atardamar hastalığına tutulma tehlikeyi bulunuyor. İşte balığın kalp sıhhati dışında sıhhatimize olan öbür verimleri.

balık

Balığın sıhhate olan verimleri

– Araştırmalar, antioksidanların egzersizin bedeninize koyduğu cerahati ve stresin eksilmesine takviyeci olabileceğini gösteriyor. Eforunuzu tamamen artırabilmek için, yediğiniz balığın yeterince iyi yağ kapsadığından emin olun. Somon, ton balığı, uskumru ve sardalya gibi omega-3 güzergahından zengin balıkları harcayın.

– Balık harcamak çocuk sahibi olma şansınızı çoğaldırabilir! Özellikle omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin olan somon balığı bayanların yumurta niteliğini artırıyor.

– Balık tüketimi erkeklerde de sperm niteliğini çoğaldırarak baba olma şansını çoğaldırıyor. Bu tesirini çoğaldırabilmek için yağlı balıklar olan somon, uskumru gibi omega 3 zengini balıkları haftada 2 defa harcayabilirsiniz.

– Haftada 2 defa balık harcayan fertlerin bağışıklık sistemi daha eforlu olur. Mevsimlik balık çinko, iyot ve iyi oranda esansiyal amino asit kapsıyor. Bu özelliği ile grip, nezle, kalp ve diyabet hastalığına tutulma tehlikesini eksiltir.

– Meme kanserinden korunmak için omega 3 zengini yağlı balıkları haftada 2 defa harcayın. Araştırmalar, yeterli ölçüde omega 3 yağ asidi alan bayanların daha az meme kanseri tehlikeyi taşıdığı göstermiştir.

– Omega 3 aynı zamanda göz sıhhatine pozitif tesirde bulunarak göz asaplarının gelişimini sağlar. Araştırmalar, omega 3 yağ asitlerinin göz kuruluğunu eksilttiğini ortaya koymuştur.

– Balık harcayarak tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Somon gibi soğuk su balıkları, yüksek tansiyonu düşürmeye ve kalp krizi tehlikesini eksiltmeye takviyeci olan Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

– Somon; yağsız protein, omega-3 yağ asitleri ve B vitaminlerinin kaynağıdır. Araştırmalara göre, bir porsiyon somonda sıfır karbonhidrat vardır.

– Omega-3; bunalım semptomlarını eksiltir, kalp hastalığına tutulma tehlikesini düşürür. Beyin sıhhati ve asap sistemi gelişimi için lüzumludur. İhtiyarlamaya bağlı negatif farklılıklara, kalp hastalığı tehlikesinde çoğalışa ve öğrenişsel düşüşe karşı koymaya takviyeci olur.

– Omega-3 yağlarına bir başka sıhhat faydayı da ilave edilebilir: Kolesterolü düşürme. Loma Linda Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, doymuş yağları omega-3 ile değiştirmek somon, sardalya ve ringa balığı iyi kolesterolü % 4 gibi bir oranda artırabilir.

Doc. Dr. Halit Yerebakan

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı