Aşk

9 adımda ayrılık acısını unutun

İlişkiyi tamamlayan siz olsanız dahi bölmek asla basit değildir.

İlk olarak, kimileri ötekilerinden daha uzun sürebilecek, karşı karşıya kalınacak bir dizi duygu var. Ayrılık psikolojisinden kurtulmak için atabileceğiniz kısa ve uzun vadeli adımlar vardır, böylece öncelikle kendinizle barışabilir ve gelecekte sıhhatli, emin ilişkilere yelken açabilirsiniz.

1. Adım: Duygularınızı ifade edin

Duygularınızı ifade etmek iyileşmeye ilk adımınızdır.

Efkârlı sürecin inişli çıkışlı geçmesi kabul edilebilir ve yeis/hiddet hücumları yaşanabilir. Ne sezdiğinizi öğrenil.

Bir ayrılık, alttakiler de dahil olmak üzere çok rakamda duygu ve duygu düzeyine neden olabilir:

– Kabullenme

– Gevşeme

– Şok

– Ret

– Efkâr

– Hıyanet

– Fobi

– Kasvet

– Yeis

2. Adım: Bu kısa adımları deneyin

Bir ayrılığın ardından duygusal, zekasal ve fiziksel vaziyetinizi sıhhatli yakalamak göründüğü gibi güç olmayabilir.

‘Seni’ tekerrür bul

Bir ilişki içinde olduğunuzda, özellikle uzun ilişkilerde, kendinizi unutmak basit olabilir. Şu anda ilişkinizden çıkmanın pozitiflerine odaklanmak güç olabilir, ancak bu zamanı kendi kendini keşfetme fırsatı olarak kucaklamayı bilebilirsiniz.

Her zaman sınamak istediğiniz etkinlikler ya da daha evvel yapamayacağınız seyahat ve yemek mekanları var mı? Şimdi bunları yapmayı düşünmenin zamanı geldi.

Bir terapistle profesyonel dayanak bulmayı düşünün

Konuşma terapisi olarak da adlandırılan bir psikoterapist ile yapılan seanslar, ayrılıkla başa çıkmanın yollarını bulurken duygularınız üzerinde durmanıza destekçi olabilir. İlişkiyi kurtarma mevzusunda uzmanlaşmış bir terapist bulmayı düşünün.

Sosyal olarak faal kalın

Bazen, bir ayrılığın acısı o kadar eforlu olabilir ki, kendinizi hiç olmadığınız kadar yalnız sezebilirsiniz. Terapi gruplarının yardımı, dostlarınızın ve ailenizin fertsel yardımı ehemmiyetlidir. Bu duyarlı zamanda kendinizi konuta kapatmamaya etmemeye çalışın.

Sosyal ilişkilerinize odaklanmak, gelecekte romantik ilişki maharetlerinizi kuvvetlendirmeye de destekçi olabilir. Uzmanlar, sosyal kalmanın bunalımı eksilttiğini ve daha uzun bir hayatla irtibatlı olduğuna inanıyor.

Hayat vaziyetinizi yine tertip edin

Bazen, ayrılık, daha evvel paylaşılan bir hayat alanından çıkan bir veya iki bireyin anlamıdır.

Hareket etkenin stresinin yanı gizeme, siz ve eşiniz ilişkinizdeki evcil hayvanları veya çocukları paylaşırsanız duygusal yük daha da çoğalabilir.

Ayrıca, hayat tertip etmelerinize bağlı olarak, sizin ve eşinizin daha evvel paylaştığınız rastgele bir kazanç kaybını karşılama etmek için finansal yardımı göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Tekerrür ayağa kalkana kadar geçici ev gibi alternatifleri keşfetmek için hoşlandıklarınıza veya dostlarınıza erişmekten çekinmeyin.

3. Adım: Uzun vadeli iyileşmeye odaklanın

Uzun vadede, bir ayrılığın içinden sıhhatli olarak çıkmak genellikle büyük miktarda alttaki etkenlere bağlıdır:

Zekasal sıhhatiniz

Ayrılık bir süreçtir ve kesin bir zaman çizelgesi olmayan bir süreçtir. Bir ayrılığın acısı, uzun ya da kısa sürebilir.

Yeni hayat stillerine izin vermek, genel zekasal sıhhatiniz için çok ehemmiyetlidir. Ayrıca, sosyal ve fiziksel olarak faal kaldığınızdan emin olarak bir ayrılık sırasında zekasal sıhhatinizi gözetmenize destekçi olur. Bu, yaşadığınız acıyı ve bunalımı eksiltmeye destekçi olabilir.

Şahsi bakım teknikleri

Şahsi bakım her zaman ehemmiyetlidir, özellikle ayrılık sonrası. “Başkalarına bakmak için kendinize iyi bakmanız gerekir” isteği netlikle kişilerarası ilişkiler için geçerlidir.

Şahsi bakıma uzun vadede zaman tüketerek, kendinizle daha sonra ilişkilerinize aktarılacak sıhhatli bir ilişki kuracaksınız.

Yine güven oluşturma

Ayrılık vaziyetinizi çevreleyen şartlara bağlı olarak, başkalarına tekerrür güvenmek güç olabilir. Yeniden de güveni yine inşa etmezseniz, gelecekte ilişkilerinizde büyük meseleler yaşayabilirsiniz.

Güven oluşturmak zaman alabilir ve bir terapist ilişkilerinize yine güven inşa etmek için taktikler önerebilir.

Yeni ilişkileri nasıl ele alırsınız?

Bazı insanlar için, yeni bir ilişkiye başlayarak ayrılığın acısını rahatlatmak cazip gelebilir. Ancak, bu her zaman usluca değildir, zira yeni ilişkiniz, yaşamınızı negatif etkileyebilir.

Yeni bir ilişkiye başlamadan evvel, duygularınızdan emin olmak için kendinize yeterli zaman tanıyın. Bu vakit elbette bireyden şahsa değişebilir.

Son anekdot

Ayrılık ister tek taraflı, ister karşılıklı olsun, bir ilişkiyi sona erdirmek asla basit bir süreç değildir.

Yüksek stres veya yeis anlarında, yaşamınızın bu düzeyinin sonunda geçeceğini usta yakalamak ehemmiyetlidir. Ayrıca çoğu insanın hayatı süresince en az bir defa ayrılık acısı sürüklediğini unutmayın, bu sebeple duygusal dayanak için dostlarınıza ve ailenize müracaat etin.

Bir ayrılıkla başa çıkmanın zekasal sıhhatinizin acı sürükleyeceği kadar güçleştiği bir noktadaysanız, daha evvel yapmadıysanız bir terapist görmenin zamanı gelmiş olabilir. Her şeyden evvel, kendinize karşı zarif olun ve ayrılığı, olduğu gibi ele alın.

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı