Diyet

30 ’lu ve 40 ’lı yaşlarda kilo vermeyi zorlaştıran 7 şey

30 ’lu ve 40 ’lı yaşlarda kilo vermeyi zorlaştıran 7 şey

Vücutlarımız ve hayat biçimlerimiz kesintisiz değişiyor. 20’li yaşlardaki bir insanla 40’lı yaşlardaki birinin kilo verme seyri ne yazık ki aynı değil. Neden olarak da yalnızca metabolizma yavaşlamasını göstermek yeterli olmayacak. İhtiyarlama sürecinde kilo kaybetmeyi önleyen bir hayli etmen var.

Yemek pişirmeden uzaklaşmak

Artık çok az birey kendi evinde yemek pişirir hale geldi. Dışarıda yemek daha pratik gibi görünse de kilo vermek isteyen biri için sıkıntılı bir sürecin de kapısını aralıyor. Dışarıda yenilen besinlerin içeriği öğrenilmediğinden, alınan kalori ölçüsünü kestirmek basit olmuyor. Zorunlu Olarak dışarıda yemek yiyorsanız, çevrenizde iyi salatalar yapan bir yer için hemen bir bulguya çıkmalısınız.

Süratli kilo verme tutkusu

Evet, hemen, şimdi göbeklerden ve basenlerdeki yağlardan kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Fakat elimizde böyle bir büyülü değnek yok. Uygulanan düşük kalorili perhizler, başlangıçta işe yarıyor gibi görünse de kısa vadede verilen kilolar geri dönüyor. Üstelik düşük kalorili perhizler, bedenin adale sitemine hasar vererek metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor.

Bitkinlik ve uykusuzluk

Konut, iş, çocuklar derken yeteri kadar yatmayan ve dinlenemeyen bir birey ne yediğinin çok da farkında olmayacaktır. Günde 6-7 saat uyku bedeni yeniler ve kilo vermenizi süratlendirir. Yoğunluktan yemek zamanlarını kaçırıyorsanız hemen kendinize bir sıhhatli atıştırmalıklar kavanozu hazırlayın.

Öğün sıçramak

Yemek yemeyince kilo verilir gibi bir inanışa sahip olsak da, balanssız ve az beslenen kilolu insanlarla çokça karşılaşıyoruz. Bedenin çalışması için zorunlu kaloriyi zamanında almazsanız, açlık hormonları devreye girer. Gündüz sıçradığınız öğünler, geceleri atıştırma olarak karşınıza çıkar. Bu sebeple günde en az 3 öğün yemek yemek gerekiyor. Kilolara karşı en büyük alan okumanın kahvaltı yapmak olduğunu unutmayın.

Hareketsiz yaşam

Spor maksatlarınızı asılcı tutun. Çalışmak ve konutta çocuklarla ilgilenmek ne yazık ki yeterli olmuyor. Kendinize zaman ayırarak 30 dakikalık bir egzersiz, daha basit kilo kaybetmenize takviyeci olacaktır.

Adale kaybı

Hepimiz 40’lı yaşlarda adale kaybetmeye başlıyoruz. Bu yaşlarda, alınan kalori ölçüsünde farklılık olmasa bile kilo almaya meyilli olunuyor. Yağ ve karbonhidratlardan değişik olarak protein adalelerde depolanır. Bu sebeple protein alımını çoğaldırmak ve karbonhidrattan uzaklaşmak bir çözüm olabilir.

Göbek yağlanmasına dikkat

Tam yaşamınız süresince düz bir karna sahip olsanız bile, bu yaşlardan sonra gidişat değişmeye başlar. Eksilen östrojen ve progesteron seviyeleri, bedeninizin midenizde yağ depolamasına neden olur. Protein ağırlıklı bir beslenme programına geçmek, bu sualin oranla önüne geçebilir. Az yağlı süt, yumurta, balık gibi nitelikli proteinleri alışkanlık haline getirin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı